Felújítás

Raklap bútor házilag

Raklapból készült bútorok otthoni elkészítése

A raklapokból házilag alkotott bútorok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy egyedi és divatos darabokkal gazdagítsuk otthonunkat.

Használt vagy új raklapokból viszonylag egyszerűen és költséghatékonyan hozhatunk létre különféle bútorokat, mint például ülőalkalmatosságokat, asztalokat, kanapékat vagy akár ágykereteket. Ezeket ízlés szerint festhetjük, díszíthetjük, de akár natúr, rusztikus állapotukban is hagyhatjuk.

Az így készült bútorok nem csupán kreatív és stílusos elemei lehetnek lakberendezésünknek, de környezettudatos választásnak is számítanak, hiszen újrahasznosított alapanyagból készülnek. Legyen szó egyedi könyvespolcról, praktikus kerti asztalról vagy a nappalit feldobó ülőgarnitúráról, a raklapok felhasználásával szinte végtelenek a lehetőségek a személyre szabott belső terek kialakításában.

Raklap bútor inspirációk! Mire használható a raklap?

A raklapokból rengeteg fantáziadús és funkcionális bútordarab és kiegészítő készíthető otthoni körülmények között.

  • Kerti asztal: Néhány raklapból könnyedén összeállítható egy strapabíró kerti asztal, ami tökéletes helyszín lehet kerti sütögetésekhez vagy szabadtéri étkezésekhez.
  • Ülőbútorok: Kényelmes kanapék, fotelek vagy padok alakíthatók ki raklapokból. Méretre vágott szivacsokkal és színes párnákkal igazán komfortossá tehetők.
  • Teraszburkolat: Nagyobb, sík felületek, például teraszok vagy kerti pihenők burkolására is alkalmasak lehetnek a megfelelően kezelt raklapok.
  • Polcok és tárolók: Egyszerű, de mutatós polcrendszerek vagy tárolóládák készíthetők raklapokból a lakásba, műhelybe vagy garázsba, segítve a rendszerezést.
  • Ágykeret: Egyedi és stabil ágykeret is építhető raklapokból, ami különleges hangulatot kölcsönöz a hálószobának.
  • Növénytartók: Függőleges virágtartók, lépcsőzetes növényállványok vagy magaságyások is kialakíthatók raklapokból, látványosan díszítve a kertet vagy a teraszt.

A raklapbútor készítéshez szükséges szerszámok

A raklapok megmunkálásához és a bútorok összeállításához általában nincs szükség bonyolult szerszámokra, az alapvető kéziszerszámok és néhány elektromos gép elegendő. Íme a legfontosabbak:

  • Vágószerszám: A raklapok méretre vágásához és formázásához használhatunk kézi fűrészt, de a munka gyorsabb és pontosabb elektromos dekopír- vagy körfűrésszel.
  • Csiszolóeszköz: A sima, szálkamentes felület eléréséhez elengedhetetlen a csiszolás. Ezt végezhetjük kézzel (csiszolópapírral, csiszolószivaccsal) vagy géppel (rezgőcsiszoló, excentercsiszoló, esetleg szalagcsiszoló a nagyobb felületekhez).
  • Fúró- és csavarozógép: Az elemek stabil rögzítéséhez elengedhetetlen a csavarozás. Előfúrásra is szükség lehet, különösen keményebb faanyag esetén. Egy akkus fúró-csavarozó nagyban megkönnyíti a munkát.
  • Mérőeszközök: A pontos tervezéshez és kivitelezéshez elengedhetetlen a mérőszalag, a vonalzó vagy derékszög, valamint egy ceruza a jelölésekhez.
  • Felületkezelő eszközök: A festéshez vagy lakkozáshoz szükség lesz ecsetekre, hengerekre, esetleg festékszóró gépre a gyorsabb és egyenletesebb felvitel érdekében, különösen a nehezen hozzáférhető helyeken.

A raklapbútor készítés folyamata

  1. Alapanyag beszerzése: Szerezzük be a szükséges mennyiségű raklapot. Forrás lehet építőanyag-kereskedés, nagyobb áruházak (kérdezzünk rá), online piacterek vagy helyi vállalkozások. Válasszunk jó állapotú, lehetőleg hőkezelt (HT jelölésű) raklapokat.
  2. Tervezés: Gondoljuk át, milyen bútort szeretnénk készíteni (pl. asztal, pad, polc). Vázoljuk fel a terveket, határozzuk meg a méreteket, figyelembe véve a rendelkezésre álló helyet és a raklapok adottságait.
  3. Előkészítés és tisztítás: Alaposan tisztítsuk meg a raklapokat a szennyeződésektől. Szükség esetén bontsuk szét őket (feszítővas segítségével), majd csiszoljuk simára a felületeket, eltávolítva a szálkákat és az éles széleket.
  4. Méretre vágás és összeszerelés: Vágjuk méretre az elemeket a tervek alapján. Az egyes darabokat csavarokkal rögzítsük egymáshoz. Ügyeljünk a stabilitásra és a pontos illesztésekre. Használjunk megfelelő hosszúságú és típusú facsavarokat.
  5. Felületkezelés és díszítés: Ha szeretnénk, fessük le vagy lakkozzuk az elkészült bútort. Kültéri használat esetén válasszunk időjárásálló festéket vagy lazúrt. Egyedi mintákkal, szövetekkel, párnákkal tehetjük még különlegesebbé alkotásunkat.
  6. Elhelyezés és használat: Ha a festék/lakk megszáradt, helyezzük el a bútort a végleges helyére, és vegyük birtokba az új, saját készítésű darabot.

Raklapból készült kerti bútorok és kiegészítők

A raklapok rendkívül sokoldalúan felhasználhatók a kertben is, nem csupán ülőbútorok készíthetők belőlük. Alakíthatunk ki belőlük praktikus növénytartó falakat, lépcsőzetes virágládákat vagy akár magaságyásokat. Remekül funkcionálnak tárolóként is: polcok, ládák készíthetők a kerti szerszámok, játékok vagy tűzifa rendezett tárolására.

Egy egyszerűbb piknikasztal vagy egy mobil grillállvány is könnyedén megvalósítható raklapokból, megteremtve a tökéletes helyszínt a szabadtéri összejövetelekhez. Gyerekeknek építhetünk belőlük egyedi játszósarkot, homokozót vagy akár egy kis kerti kuckót.

Dekoratív kerítésként vagy térelválasztóként is megállják a helyüket, egyedi karaktert kölcsönözve a kertnek vagy udvarnak.

Raklapbútor az erkélyre

Az erkélyek korlátozott mérete ellenére is remekül hasznosíthatók a raklapok hangulatos és funkcionális bútorok létrehozására. Íme néhány ötlet kifejezetten erkélyekre:

  • Kompakt ülősarok: Készítsünk egy egyszerű padot, esetleg sarokülőt és egy hozzá illő alacsony asztalkát. Párnákkal kiegészítve kényelmes pihenőhelyet kapunk. Az asztalka ideális kávézáshoz, olvasáshoz.
  • Függőleges kert: Raklapokból látványos növénytartó falakat vagy állványokat készíthetünk. Így kis helyen is sok növényt elhelyezhetünk, zöldebbé és barátságosabbá téve az erkélyt.
  • Tároló polcrendszer: Alakítsuk át a raklapokat keskeny polcos tárolókká, ahol helyet kaphatnak a virágcserepek, kerti eszközök, mécsesek vagy egyéb dekorációk, segítve a rend fenntartását.

Raklapbútor a teraszra

A raklapbútorok sokoldalúsága a teraszon is jól kiaknázható. Nagyobb felületen komplexebb bútorok is elférnek. Néhány ötlet teraszra:

  • Nagyobb ülőgarnitúra: Készítsünk kényelmes kanapét, fotelt vagy akár egy komplett sarokgarnitúrát raklapokból. Vastag párnákkal és ülőfelületekkel igazi kültéri nappalit hozhatunk létre.
  • Kültéri étkezőszett: Építsünk egy masszív étkezőasztalt és hozzá illő padokat vagy székeket raklapokból. Tökéletes helyszín családi ebédekhez, baráti vacsorákhoz a szabad levegőn.
  • Napozóágy vagy pihenőágy: Alakítsunk ki egy kényelmes napozó- vagy pihenőágyat raklapokból. Ideális hely a relaxálásra, napfürdőzésre a terasz nyugalmában.
  • Kerti bárpult: Egyedi hangulatot teremthetünk egy raklapokból készült bárpulttal és néhány bárszékkel. Kiváló központi elem lehet kerti partikhoz, baráti összejövetelekhez.

A raklapbútorok festése

A raklapbútorok lefestése nemcsak esztétikai szempontból előnyös, de segít megvédeni a fát az időjárás viszontagságaitól, különösen kültéri használat esetén. A festés főbb lépései:

  1. Felület előkészítése: Alaposan tisztítsuk meg a raklapokat a portól, kosztól, zsíros szennyeződésektől. Egy erős kefe és szükség esetén nedves tisztítás segíthet ebben.
  2. Csiszolás: A festés előtt elengedhetetlen a felület simára csiszolása. Ez eltávolítja a szálkákat, egyenetlenségeket és jobb tapadást biztosít a festéknek. Használjunk közepes, majd finom szemcséjű csiszolópapírt. Portalanítsuk a felületet csiszolás után.
  3. Alapozás (opcionális, de ajánlott): Különösen kültéri bútoroknál vagy erősen szívó fafelületeknél érdemes alapozófestéket használni. Ez javítja a fedőfesték tapadását, csökkenti annak anyagszükségletét és növeli a bevonat tartósságát. Válasszunk a fedőfestékkel kompatibilis alapozót.
  4. Festés: Miután az alapozó (ha használtunk) megszáradt, vigyük fel a kiválasztott fedőfestéket. Kültérre mindenképp időjárásálló festéket vagy lazúrt válasszunk. Az egyenletes fedés érdekében általában 2-3 vékony réteg felvitele javasolt, a rétegek között biztosítva a teljes száradási időt. Használhatunk ecsetet, hengert vagy festékszórót.
  5. Védőréteg (opcionális): A festett felület tartósságát tovább növelhetjük egy átlátszó, időjárásálló lakkréteg felvitelével. Ez extra védelmet nyújt a nedvesség, UV-sugárzás és mechanikai sérülések ellen.
  6. Dekorálás (opcionális): Száradás után a bútort tovább díszíthetjük stencilezéssel, matricákkal vagy egyéb kreatív technikákkal.

Kerítés építése raklapokból

Raklapokból egyszerűen és költséghatékonyan építhetünk kerítést, amely egyedi, rusztikus megjelenést kölcsönözhet kertünknek. Az építés lépései:

  1. Anyagbeszerzés: Számoljuk ki, hány raklapra lesz szükség a tervezett kerítéshosszhoz. Válasszunk lehetőleg azonos méretű, jó állapotú raklapokat.
  2. Tervezés és előkészítés: Jelöljük ki a kerítés nyomvonalát. Határozzuk meg a szükséges magasságot (ez lehet egy egész raklap magassága, vagy vághatjuk őket). Tisztítsuk meg a raklapokat, és távolítsunk el minden kiálló szöget, felesleges elemet. Csiszoljuk át a felületeket.
  3. Oszlopok telepítése: A stabilitáshoz elengedhetetlenek a tartóoszlopok. Ezek lehetnek vastagabb faoszlopok vagy fém zártszelvények. Az oszlopokat megfelelő távolságra (általában egy raklap szélessége) ássuk le a földbe, és rögzítsük betonnal vagy földbe ütött oszloptartó vasalattal.
  4. Raklapok rögzítése: A megtisztított és előkészített raklapokat erős csavarokkal rögzítsük a telepített oszlopokhoz. Ügyeljünk a vízszintes és függőleges beállításra. A raklapokat egymáshoz is rögzíthetjük a nagyobb stabilitás érdekében.
  5. Felületkezelés és dekoráció: Az elkészült kerítést kezeljük le időjárásálló festékkel vagy lazúrral a tartósság érdekében. Kiegészíthetjük növényfuttató ráccsal, virágládákkal vagy kerti világítással.

Fontos, hogy a kerítés stabil legyen és megfeleljen az esetleges helyi építési előírásoknak. A megfelelő rögzítés és alapozás kulcsfontosságú a hosszú élettartamhoz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük